top of page
 • Zdjęcie autoraTokarTech

Powierzchnia użytkowa mieszkania - jak ją dobrać do swoich potrzeb?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest powierzchnia użytkowa mieszkania. To, jak duże powinno być nasze przyszłe lokum, zależy od wielu indywidualnych potrzeb i preferencji. W niniejszym artykule przybliżymy, czym jest powierzchnia użytkowa, jak ją obliczyć oraz jak dobrać jej wielkość do własnych potrzeb.Czym jest powierzchnia użytkowa mieszkania?


Powierzchnia użytkowa mieszkania to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, które są przeznaczone do codziennego użytku. Do powierzchni użytkowej zalicza się:


 • Pokoje dzienne

 • Sypialnie

 • Kuchnie

 • Łazienki

 • Toalety

 • Korytarze i przedpokoje

 • Pomieszczenia gospodarcze


Nie wlicza się do niej natomiast powierzchni balkonów, tarasów, piwnic, garaży czy komórek lokatorskich, chociaż mogą one być istotnym elementem całości mieszkania.


Jak obliczyć powierzchnię użytkową?


Obliczenie powierzchni użytkowej mieszkania polega na zmierzeniu wszystkich pomieszczeń wewnątrz lokalu, które są przeznaczone do użytku codziennego. Warto pamiętać, że niektóre normy budowlane i prawo mogą definiować powierzchnię użytkową nieco inaczej, dlatego zawsze warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami.


Krok 1: Pomiar pomieszczeń


Za pomocą miarki lub lasera mierzymy długość i szerokość każdego pomieszczenia, a następnie mnożymy te wartości, aby uzyskać powierzchnię w metrach kwadratowych (m²).


Krok 2: Sumowanie powierzchni


Sumujemy powierzchnie wszystkich pomieszczeń, które wliczają się do powierzchni użytkowej. Otrzymana suma to całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania.


Jak dobrać powierzchnię użytkową do swoich potrzeb?


Wybór odpowiedniej powierzchni użytkowej mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak liczba osób w gospodarstwie domowym, styl życia, plany na przyszłość oraz budżet. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji:


1. Liczba domowników


Liczba osób, które będą mieszkać w danym mieszkaniu, jest jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję o powierzchni użytkowej.


 • Single: Dla jednej osoby wystarczające może być mieszkanie o powierzchni od 30 do 50 m², które będzie zawierać salon z aneksem kuchennym, sypialnię i łazienkę.

 • Para: Dla pary odpowiednie może być mieszkanie o powierzchni od 50 do 70 m², z dodatkowym pokojem, który może służyć jako gabinet lub pokój gościnny.

 • Rodzina z dziećmi: Rodziny z jednym dzieckiem mogą potrzebować mieszkania o powierzchni od 70 do 90 m², z dwoma sypialniami. Większe rodziny powinny rozważyć lokale o powierzchni przekraczającej 90 m², z dodatkową sypialnią dla każdego dziecka.


2. Styl życia


Styl życia również ma wpływ na wybór powierzchni użytkowej.


 • Praca zdalna: Osoby pracujące z domu mogą potrzebować dodatkowego pokoju, który będzie pełnił funkcję biura. W takim przypadku warto rozważyć mieszkanie o powierzchni większej o około 10-15 m².

 • Hobby i zainteresowania: Jeśli posiadasz hobby, które wymaga dodatkowej przestrzeni (np. malowanie, majsterkowanie, fitness), uwzględnij to przy wyborze powierzchni mieszkania.

 • Przyjęcia i goście: Jeśli często zapraszasz gości lub organizujesz przyjęcia, większy salon lub dodatkowy pokój gościnny mogą być dla Ciebie istotne.


3. Plany na przyszłość


Planując zakup mieszkania, warto pomyśleć o przyszłości.


 • Planowanie rodziny: Jeśli planujesz powiększenie rodziny, wybierz mieszkanie, które będzie mogło pomieścić dodatkowych członków rodziny bez konieczności przeprowadzki.

 • Inwestycje: Mieszkanie o większej powierzchni może być lepszą inwestycją na przyszłość, ponieważ z reguły ma wyższą wartość rynkową.


4. Budżet


Budżet to jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze mieszkania.


 • Koszty zakupu: Większe mieszkanie jest zazwyczaj droższe, dlatego ważne jest, aby określić maksymalną kwotę, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na zakup.

 • Koszty utrzymania: Większe mieszkanie oznacza wyższe koszty utrzymania, takie jak opłaty za ogrzewanie, prąd czy czynsz. Upewnij się, że stać Cię na pokrycie tych wydatków.Podsumowanie


Dobór odpowiedniej powierzchni użytkowej mieszkania to decyzja, która powinna być dobrze przemyślana i uwzględniać wiele czynników, takich jak liczba domowników, styl życia, plany na przyszłość oraz budżet. Analiza tych elementów pozwoli na wybór mieszkania, które będzie spełniać Twoje potrzeby i zapewni komfortowe warunki do życia. Pamiętaj, że zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie swoich wymagań i możliwości finansowych.

4 wyświetlenia0 komentarzy

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page