top of page
  • Zdjęcie autoraTokarTech

Dlaczego warto poczekać z wykańczaniem mieszkania zanim deweloper usunie usterki stwierdzone podczas odbioru mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera to ważna i ekscytująca chwila, jednak proces ten nie kończy się na podpisaniu umowy. Jednym z kluczowych etapów jest odbiór techniczny mieszkania, podczas którego nabywca weryfikuje stan nieruchomości i zgłasza ewentualne usterki. Wielu nowych właścicieli zastanawia się, czy warto od razu przystąpić do wykańczania mieszkania, czy też poczekać, aż deweloper usunie wszystkie stwierdzone wady. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego cierpliwość i poczekanie na naprawienie usterek mogą być korzystne.1. Unikanie dodatkowych kosztów


Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego warto poczekać z wykańczaniem mieszkania, jest uniknięcie dodatkowych kosztów. Jeśli przystąpisz do wykańczania mieszkania przed usunięciem usterek, istnieje ryzyko, że będziesz musiał ponosić koszty związane z naprawą błędów wykonawczych dewelopera. Na przykład, jeśli podczas wykańczania mieszkania okaże się, że instalacja elektryczna jest wadliwa, możesz ponieść dodatkowe koszty związane z jej naprawą, które powinny być pokryte przez dewelopera.


2. Ochrona przed zniszczeniami


Kolejnym ważnym aspektem jest ochrona wykończonych powierzchni przed potencjalnymi zniszczeniami, które mogą powstać w trakcie usuwania usterek. Naprawy takie jak wymiana płytek, poprawki instalacji wodno-kanalizacyjnej czy malowanie ścian mogą prowadzić do uszkodzeń innych elementów wykończeniowych. Czekając, aż deweloper zakończy wszystkie prace naprawcze, minimalizujesz ryzyko zniszczeń i konieczności ponownego wykańczania mieszkania.3. Pewność jakości wykonania


Dokładne i rzetelne usunięcie usterek przez dewelopera zapewnia, że mieszkanie będzie wykonane zgodnie z wysokimi standardami jakości. Czasami deweloperzy mogą stosować prowizoryczne rozwiązania, aby szybko zakończyć prace i przekazać mieszkanie. Wymuszenie napraw przed rozpoczęciem wykańczania pozwala na dokładną kontrolę jakości wykonanych prac i upewnienie się, że wszystkie elementy są zgodne z projektem oraz umową deweloperską.


4. Możliwość renegocjacji umowy


W przypadku poważniejszych usterek, które mogą wpłynąć na komfort mieszkania lub jego wartość, masz możliwość renegocjacji umowy z deweloperem. Na przykład, w przypadku opóźnień w usuwaniu usterek, możesz uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak obniżenie ceny mieszkania, dodatkowe prace wykończeniowe lub inne formy rekompensaty. Decydując się na poczekanie, dajesz sobie czas na negocjacje i zabezpieczenie swoich interesów.5. Lepsza organizacja i planowanie wykończenia


Poczekanie na usunięcie usterek pozwala lepiej zaplanować i zorganizować proces wykańczania mieszkania. Bez presji czasu związanej z koniecznością natychmiastowego wprowadzenia się, możesz spokojnie przemyśleć swoje decyzje dotyczące aranżacji wnętrz, wybrać najlepsze materiały oraz zorganizować pracę ekip wykończeniowych. Dzięki temu unikniesz pośpiechu i błędów, które mogą wyniknąć z chaotycznego działania.


6. Upewnienie się, że wszystkie instalacje działają prawidłowo


Odbiór techniczny mieszkania obejmuje sprawdzenie wszystkich instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i wentylacyjnej. Poczekanie na usunięcie usterek daje pewność, że wszystkie te systemy działają prawidłowo i nie będą wymagały napraw po zakończeniu prac wykończeniowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji ukrytych, których naprawa po wykończeniu może być trudna i kosztowna.


Podsumowanie


Cierpliwość i poczekanie na usunięcie usterek przez dewelopera przed przystąpieniem do wykańczania mieszkania to decyzja, która może przynieść wiele korzyści. Unikniesz dodatkowych kosztów, ochronisz wykończone powierzchnie przed zniszczeniami, zapewnisz sobie wysoką jakość wykonania, a także zyskasz czas na lepsze zorganizowanie i zaplanowanie wykończenia. Pamiętaj, że dokładne sprawdzenie i usunięcie usterek to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo Twojego nowego mieszkania.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page