top of page
 • Zdjęcie autoraTokarTech

Dlaczego warto przeprowadzić Ocenę Techniczną, gdy deweloper nie chce usunąć stwierdzonych usterek

Zaktualizowano: 24 cze

Zakup mieszkania od dewelopera to poważna inwestycja, która wiąże się z dużym zaangażowaniem finansowym i emocjonalnym. Proces odbioru technicznego mieszkania jest kluczowym etapem, w którym nabywca ma okazję zweryfikować zgodność wykonania z umową oraz jakość wykonanych prac. Niestety, zdarza się, że deweloper nie chce usunąć stwierdzonych usterek. W takiej sytuacji zwykły odbiór techniczny może okazać się niewystarczający. Należy wtedy przeprowadzić Ocenę Techniczną. Poniżej przedstawiamy szczegółowe powody, dla których jest to niezbędne.1. Dokładność i szczegółowość analizy


Ocena Techniczna to kompleksowy proces, który obejmuje szczegółową analizę wszystkich aspektów technicznych nieruchomości. W przeciwieństwie do zwykłego odbioru technicznego, który może koncentrować się na powierzchownych problemach, Ocena Techniczna:


 • Identyfikuje ukryte wady: Specjaliści przeprowadzający ocenę mogą wykryć wady i usterki, które nie są widoczne gołym okiem.

 • Analizuje przyczyny problemów: Ocena Techniczna nie tylko wskazuje na usterki, ale także analizuje ich przyczyny, co jest kluczowe dla ich skutecznego usunięcia.


2. Obiektywność i niezależność oceny


Zwykły odbiór techniczny pokazuje tylko usterki, które zostały wykazane w czasie jego przeprowadzenia, nie podaje przyczyn, nie skupia się na istocie problemu. • Przeprowadzana przez ekspertów: Oceny dokonują niezależni specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem, co gwarantuje obiektywność.

 • Wiarygodność wyników: Raport z Oceny Technicznej jest bardziej wiarygodny i może stanowić solidną podstawę do dochodzenia roszczeń wobec dewelopera.3. Podstawa prawna do dochodzenia roszczeń


Ocena Techniczna dostarcza szczegółowego i formalnego raportu, który może być użyty jako dowód w ewentualnych sporach sądowych lub mediacjach z deweloperem. Zwykły odbiór techniczny może nie mieć takiej mocy dowodowej:


 • Formalny dokument: Raport z Oceny Technicznej jest uznawany przez sądy i inne instytucje jako wiarygodny dowód.

 • Podstawa do negocjacji: Dzięki szczegółowej dokumentacji właściciel mieszkania ma mocny argument w negocjacjach z deweloperem w sprawie usunięcia usterek lub rekompensaty finansowej.


4. Kompleksowość i zakres oceny


Ocena Techniczna obejmuje szeroki zakres analiz i pomiarów, które wykraczają poza standardowy odbiór techniczny. Zawiera:


 • Weryfikację zgodności z projektem: Ocena obejmuje porównanie wykonania z zatwierdzonym projektem,

 • Podstawy techniczne i prawne wykazania usterek: porównuje wykazane usterki z rozwiązaniami wzorcowymi,

 • Wyniki badań przeprowadzonych na miejscu: pokazuje rzeczywiste odstępstwa od normy.5. Minimalizacja ryzyka przyszłych problemów


Przeprowadzenie Oceny Technicznej pozwala na wykrycie i usunięcie usterek na wczesnym etapie, co minimalizuje ryzyko poważniejszych problemów w przyszłości:


 • Oszczędność kosztów: Wykrycie i naprawa usterek na wczesnym etapie jest zazwyczaj mniej kosztowna niż późniejsze, bardziej rozległe naprawy.

 • Zwiększenie wartości nieruchomości: Mieszkanie bez usterek jest bardziej wartościowe i atrakcyjne dla potencjalnych kupujących w przyszłości.


Podsumowanie


Gdy deweloper odmawia usunięcia stwierdzonych usterek, przeprowadzenie Oceny Technicznej jest niezbędnym krokiem, który zapewnia dokładną, obiektywną i formalną analizę stanu technicznego nieruchomości. Ocena Techniczna dostarcza solidnej podstawy prawnej do dochodzenia roszczeń, a także minimalizuje ryzyko przyszłych problemów i dodatkowych kosztów. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną Ocenę Techniczną, aby skutecznie chronić swoje interesy jako właściciel mieszkania.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page