top of page
  • Zdjęcie autoraTokarTech

Jak zweryfikować rzetelność dewelopera przed zakupem od niego mieszkania?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która wiąże się z dużym zaangażowaniem finansowym i emocjonalnym. Aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo, warto dokładnie sprawdzić rzetelność dewelopera przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowy przewodnik, jak zweryfikować wiarygodność dewelopera i uniknąć potencjalnych problemów.1. Sprawdzenie historii dewelopera


Krok 1: Analiza wcześniejszych inwestycji


Sprawdź, jakie projekty deweloper zrealizował w przeszłości. Odwiedź strony internetowe tych inwestycji, poszukaj zdjęć, opinii mieszkańców i informacji prasowych. Zwróć uwagę na:


  • Terminowość realizacji projektów.

  • Jakość wykonania budynków.

  • Opinie mieszkańców dotyczące ewentualnych problemów technicznych i obsługi posprzedażowej.


Krok 2: Referencje od klientów


Poproś dewelopera o referencje od wcześniejszych klientów. Kontakt z osobami, które już zakupiły mieszkania od tego dewelopera, może dostarczyć cennych informacji na temat jakości usług i ewentualnych problemów.


2. Weryfikacja formalna


Krok 1: Sprawdzenie KRS i CEIDG


Zajrzyj do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), aby zweryfikować:


  • Czy deweloper prowadzi legalną działalność.

  • Jaki jest status prawny firmy.

  • Jak długo firma działa na rynku.

  • Czy firma nie jest w stanie upadłości ani likwidacji.


Krok 2: Certyfikaty i członkostwa


Sprawdź, czy deweloper posiada certyfikaty branżowe lub jest członkiem organizacji branżowych, takich jak Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Członkostwo w takich organizacjach często świadczy o profesjonalizmie i rzetelności firmy.


3. Analiza dokumentacji prawnej


Krok 1: Księga wieczysta


Poproś dewelopera o dostęp do księgi wieczystej nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja. Sprawdź, czy deweloper jest właścicielem gruntu oraz czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub innymi roszczeniami.


Krok 2: Pozwolenia na budowę


Upewnij się, że deweloper posiada wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę. Możesz to zweryfikować w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Brak wymaganych zezwoleń może prowadzić do opóźnień w realizacji inwestycji lub nawet do jej wstrzymania.


4. Analiza sytuacji finansowej


Krok 1: Sprawozdania finansowe


Poproś dewelopera o dostęp do sprawozdań finansowych za ostatnie lata. Analiza wyników finansowych firmy pomoże ocenić jej stabilność i zdolność do realizacji inwestycji.


Krok 2: Opinie banków i instytucji finansowych


Sprawdź, czy deweloper współpracuje z renomowanymi bankami i instytucjami finansowymi. Banki często przeprowadzają dokładne analizy kredytowe przed udzieleniem finansowania na inwestycje, co może być dodatkowym potwierdzeniem rzetelności dewelopera.5. Opinie i recenzje w internecie


Krok 1: Fora internetowe i portale branżowe


Przeszukaj fora internetowe i portale branżowe w poszukiwaniu opinii na temat dewelopera. Użytkownicy często dzielą się swoimi doświadczeniami i uwagami, co może pomóc w ocenie wiarygodności firmy.


Krok 2: Media społecznościowe


Sprawdź profile dewelopera w mediach społecznościowych. Opinie klientów, komentarze pod postami oraz sposób, w jaki firma reaguje na pytania i uwagi, mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat jej rzetelności.


6. Spotkanie z deweloperem


Krok 1: Bezpośrednia rozmowa


Umów się na spotkanie z przedstawicielem dewelopera. Bezpośrednia rozmowa pozwoli uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące inwestycji, harmonogramu prac, warunków umowy i dodatkowych kosztów.


Krok 2: Wizyta na budowie


Poproś o możliwość odwiedzenia placu budowy. Taka wizyta pozwoli na ocenę postępu prac oraz jakości wykonania. Zwróć uwagę na stan techniczny budynku, organizację placu budowy oraz bezpieczeństwo pracy.


7. Konsultacja z prawnikiem


Przed podpisaniem umowy warto skonsultować jej treść z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości. Prawnik pomoże zrozumieć wszystkie zapisy umowy, zwróci uwagę na potencjalne ryzyka i doradzi, na co warto zwrócić szczególną uwagę.


Podsumowanie


Weryfikacja rzetelności dewelopera przed zakupem mieszkania to kluczowy krok, który pozwala uniknąć potencjalnych problemów i zapewnia spokój w trakcie realizacji inwestycji. Dokładna analiza historii dewelopera, dokumentacji prawnej, sytuacji finansowej oraz opinii innych klientów pozwoli na podjęcie świadomej decyzji. Pamiętaj, że zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego warto poświęcić czas na dokładne sprawdzenie dewelopera, aby cieszyć się nowym domem bez niepotrzebnych stresów i komplikacji.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page