top of page
 • Zdjęcie autoraTokarTech

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera: Co należy sprawdzić i dlaczego warto zlecić to profesjonalistom

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to jeden z najważniejszych etapów w procesie zakupu nieruchomości. Jest to moment, w którym nabywca ma okazję dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania i upewnić się, że jest ono zgodne z umową oraz standardami budowlanymi. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przewodnik, co należy sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania oraz dlaczego warto zlecić to zadanie profesjonalnemu inżynierowi budownictwa.1. Ściany i sufity


 • Równość powierzchni: Użyj poziomicy, aby sprawdzić równość ścian i sufitów.

 • Pęknięcia i rysy: Przeanalizuj ściany i sufity pod kątem pęknięć, rys czy innych uszkodzeń. Nawet małe pęknięcia mogą wskazywać na problemy konstrukcyjne.

 • Tynki: Sprawdź jakość tynków - powinny być równomiernie nałożone, bez ubytków i nierówności.


2. Podłogi


 • Równość i poziom: Użyj poziomicy lub lasera poziomującego, aby sprawdzić równość podłóg. Powinny być poziome i nie mieć żadnych wybrzuszeń czy wklęśnięć.

 • Stany posadzek: Posadzki powinny być czyste, bez pęknięć i gotowe do położenia wykończenia podłogowego (paneli, płytek, itp.).


3. Okna i drzwi


 • Funkcjonalność: Sprawdź, czy okna i drzwi otwierają się i zamykają bez problemów. Powinny działać płynnie i bez zacięć.

 • Uszczelki: Upewnij się, że uszczelki w oknach i drzwiach są w dobrym stanie i dobrze przylegają, zapewniając odpowiednią izolację termiczną i akustyczną.

 • Zamki i zawiasy: Sprawdź, czy zamki i zawiasy są prawidłowo zamontowane i działają sprawnie. Drzwi powinny zamykać się bez problemów i nie ocierać o podłogę.


4. Instalacje elektryczne


 • Gniazdka i włączniki: Upewnij się, że wszystkie gniazdka i włączniki są prawidłowo zamontowane i działają. Sprawdź, czy są stabilne i dobrze osadzone w ścianach.

 • Tablica rozdzielcza: Sprawdź tablicę rozdzielczą, upewniając się, że wszystkie bezpieczniki są oznaczone i działają poprawnie.

 • Oświetlenie: Sprawdź, czy punkty świetlne są prawidłowo zamontowane i działają. Możesz użyć multimetru do sprawdzenia napięcia.


5. Instalacje wodno-kanalizacyjne


 • Punkty: Sprawdź poprawność lokalizacji, ilość oraz średnice w odniesieniu do dokumentacji projektowej.


6. Instalacja grzewcza


 • Grzejniki: Upewnij się, że wszystkie grzejniki są prawidłowo zamontowane i działają. Sprawdź, czy grzejniki nie mają przecieków i czy są dobrze odpowietrzone.

 • Rury grzewcze: Sprawdź rury grzewcze pod kątem szczelności i ewentualnych przecieków.


7. Wentylacja


 • Działanie wentylacji: Sprawdź, czy system wentylacyjny działa prawidłowo. Upewnij się, że kratki wentylacyjne są czyste i niezatkane.

 • Wentylacja mechaniczna: Jeśli w mieszkaniu zainstalowana jest wentylacja mechaniczna, upewnij się, że działa prawidłowo i jest prawidłowo skonfigurowana.


8. Balkon i taras9. Garaż i komórki lokatorskie

 • Stany techniczne: Sprawdź, czy miejsce parkingowe i komórki lokatorskie są w dobrym stanie technicznym, bez wilgoci, pleśni i innych uszkodzeń.

 • Zabezpieczenia: Upewnij się, że drzwi do komórek są zabezpieczone i mają działające zamki.Dlaczego warto zlecić odbiór techniczny profesjonalistom?


1. Wysokie koszty sprzętu


Sprzęt potrzebny do dokładnego odbioru technicznego jest kosztowny. Inwestycja w sprzęt, który będzie używany tylko raz lub sporadycznie, może być nieopłacalna.


2. Brak doświadczenia


Profesjonalni inżynierowie budownictwa mają doświadczenie w przeprowadzaniu odbiorów technicznych i wiedzą, na co zwracać uwagę. Mogą szybko zidentyfikować problemy, które laik mógłby przeoczyć.


3. Precyzyjna diagnoza


Dzięki specjalistycznej wiedzy i sprzętowi, inżynierowie mogą precyzyjnie diagnozować problemy, takie jak mostki cieplne, nieszczelności, czy ukryte wady strukturalne.


4. Rzetelna dokumentacja


Profesjonaliści sporządzą szczegółowy protokół odbioru, który będzie podstawą do zgłaszania ewentualnych reklamacji i żądania napraw.


5. Oszczędność czasu i stresu


Odbiór techniczny mieszkania to proces czasochłonny i wymagający uwagi. Powierzenie tego zadania specjalistom pozwala zaoszczędzić czas i zredukować stres związany z odbiorem.


6. Profesjonalna negocjacja


Inżynier budownictwa może pomóc w negocjacjach z deweloperem, przedstawiając rzetelne i profesjonalne argumenty dotyczące wykrytych wad.


Podsumowanie


Odbiór techniczny mieszkania w stanie deweloperskim wymaga dokładności i uwagi do wielu szczegółów. Sprawdzenie ścian, podłóg, okien, drzwi, instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych, systemu grzewczego, wentylacji oraz balkonów i piwnic jest niezbędne, aby upewnić się, że mieszkanie spełnia wszystkie standardy i jest wolne od wad. Wynajęcie profesjonalnego inżyniera budownictwa jest zazwyczaj bardziej opłacalne i skuteczne, dzięki jego doświadczeniu, specjalistycznemu sprzętowi i wiedzy. To pozwala uniknąć kosztownych napraw w przyszłości i zapewnia, że nowe mieszkanie jest w pełni gotowe do zamieszkania.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page